Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Terör örgütünün güdümündeki partiyi kollayan, masanın etrafındakilere gülücük dağıtan ucube bir teklif çıkarttılar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Terör örgütünün güdümündeki partiyi kollayan, masanın etrafındakilere gülücük dağıtan ucube bir teklif çıkarttılar”

-“Cumhur İttifakı, ilkeleri ve tarafları gayet net bir ortak hedef birlikteliği olarak milletimizin huzurundadır”

-“Kontrollerimizi daha da sıklaştıracağız, daha da farklı hale getireceğiz. Özellikle de fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını şiddetle arayacağız”

-” Önümüzdeki tek somut gerçek bizim “Türkiye Yüzyılı” onların da “Eski Türkiye” dediğidir. Bize düşen karşımızdaki ittifakın “millet” ifadesinin altına gizlemeye çalıştığı gerçek yüzünün ortaya çıkması için çalışmaktır”

-“Bunların güçlendirmiş parlamenter, demokrasi sistem palavralarına aldırmayın buradan bir şey çıkmaz, buradan bol bol masadan toplanıp dağılmak çıkar”

-“Bunca tartışmanın ardından ortaya konan teklif metni CHP ve masa arkadaşlarının ülkenin ve milletin geleceğine dair hiçbir hayallerinin, vizyonlarını,, hazırlıklarının olmadığını teyit etmiştir”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Erdoğan: ” Bunların güçlendirmiş parlamenter, demokrasi sistem palavralarına aldırmayın buradan bir şey çıkmaz, buradan bol bol masadan toplanıp dağılmak çıkar. Eski Türkiye ipiyle indikleri kuyudan çıkarta çıkarta terör örgütünün güdümündeki partiyi kollayan, masanın etrafındakilere gülücük dağıtan ucube bir teklif çıkarttılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş Vilayet Liderleri Toplantısı’nda konuştu.

Yapılacak istişarelerin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan,” 20 yıldır yapageldiğimiz gibi milletimizin her beklentisini hayata geçirerek Türkiye’yi huzurlu ve müreffeh bir geleceğe hazırlıyoruz. Milletimizin her beklentisini hayata geçirerek Türkiye’yi huzurlu ve müreffeh bir geleceğe hazırlıyoruz. Ülkemize bu güne kadar kazandırdığımız kalkınma atılımlarını kesintisiz bir şekilde sürdürerek milletimize sözümüz olan 2023 Türkiye’sine adım adım yaklaşıyoruz. Dün YİK toplantısında söz ettiğim üzere son 2 ayda açılışını yaptığımız projelerin her biri tek başına abide .Pendik, Sabiha Gökçen Havalimanı Metro çizgisi ile İstanbul trafiğine yeni bir nefes borusu açtık. Küçükkuyu Ayvacık yolu Asos ve Troya Tünelleri ile 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e ulaşımı biraz daha kolaylaştırdık. Malatya Hekimhan yoluyla İç Anadolu ile Doğu Anadolu ortasındaki ulaşım çizgilerini güçlendirdik. Diyarbakır Güneybatı Etraf Yoluyla Şanlıurfa Mardin güzergahındaki trafiği rahatlattık. TOGG Fabrikasıyla ülkemizin birinci yerli ve ulusal aracının seri üretim heyecanını yaşadık. Gaziray ile Gaziantep’in şehir içi ulaşım sorununu çözdük. Batman Hasankeyf Tüneli ile Ilısu Barajı’ndan etkilenen bölgelerimizdeki yerleşimlerimizi birbirine bağladık. Ülkemizin en büyük Dünyanın 5. Büyük barajı Artvin Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralini yerleşimi ve yollarıyla hayata geçirdik. Konya üzerinden Akdeniz’e daha süratli ve inançlı erişilmesini temin ettik. Aselsan Silah Sistemleri fabrikasıyla savunma sanayimizi güçlendirdik. Birinci meskenim, birinci işyerim projesi ile 50 bin konut, 1 milyon altyapılı arsa 50 bin işyerini ülkemize kazandıracak adımı attık. Kentlerimizdeki organize sanayi bölgelerinde 50 fabrikayı, 100 fabrikayı anı anda hizmete açtık. Alevi Bektaşi kardeşlerimizin Cumhuriyet tarihi boyunca tahlile kavuşturulmamış taleplerini hayata geçirecek düzenlemeleri gerçekleştirdik. Türkiye Yüzyılı Programımızla milletimize Cumhuriyetimizin yeni asrına çok daha büyük hayaller ve heyecanlarla gireceği bir umut ışığı yaktık. Milletlerarası alandaki temaslarımızı, buradan ülkemiz ismine elde ettiğimiz yararları, kentlerimize kazandırdığımız küçüklü büyüklü yatırımları saymıyorum bile. İktisat, diplomasi, öbür tarafta terörle çaba bir öteki tarafta mülteci sorunu konusu. Bu dört ana başlığı her şeyden evvel biz, başardık, başarıyoruz ve başaracağız ” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta 5. 9 şiddetinde zelzeleyle sarsılan Düzce’yi genel hayata etkili deprem bölgesi ilan ettiklerini duyurdu.

Büyüme rakamlarıyla ilgili veriler paylaşan Erdoğan, 2022 yılı, üçüncü çeyrek büyümesi, 3, 9 olarak açıklanırken 2. Çeyrek büyümesi de 7. 7 olarak yukarı yönlü revize edildi. Küresel düzeyde resesyon endişesinin giderek arttığı bir dönemde Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi çok değerlidir. İnşallah 2022 ‘yi dünyaya göre rekor bir düzeyle kapatarak 2023’e uygun bir giriş yapacağız. AK Parti iktidarları devrinde ülkemizin yaşadığı en bariz değişimlerden biri yatırım, eser, hizmet algımızın çıtasının olağanüstü yükselmiş olmasıdır. Bizim toplu açılışlarımız içinde tek başlık olarak geçen rastgele bir yatırımın dahi yanına yaklaşamayacak işleri anlata anlata bitiremeyenler aslında nasıl komik bir duruma düştüklerini farkında değillerdir” diye konuştu.

2023 yılında da yatırımların, projelerin devam edeceğini ifade eden Erdoğan,”Geçmişte yalnızca bu iki aylık eser ve hizmet bilançomuz hükümetleri, on yıllar boyunca iktidarda tutmaya yetiyordu. Biz tüm bunları iki aya sığdırıyoruz. 2023’ün her günün her ayını da böyle dolu dolu geçireceğiz. Türkiye’nin dününü olduğu üzere yarınını da biz inşa edeceğiz. Bunun için global ve bölgesel krizlerin yol açtığı sıkıntıların tek tahlil adresi Cumhur İttifakıdır, AK Parti’dir diyoruz. Bunun için kaygımın dermanı devası aşikâr, yarın değil çabucak artık, doğ ey güneş, başlasın Türkiye Yüzyılı diyoruz” ifadelerini kullandı.

Katılımcılara seslenen Erdoğan,” Sizlerden bugüne kadar ülkemize sağladığımız kazanımlar hem bugünkü meselelerin yegane tahlil adresi olduğumuzu milletimize anlatmanızı istiyorum. Bununla kalmayıp tıpkı vakitte Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına dair hayallerimiz i bıkmadan usanmadan insanımızla paylaşmanızı sizlerden bilhassa bekliyorum. Yaptıklarımız ve yapacaklarımızla hakikat formda bilgilendirmediğimiz her bir kardeşimizin muhalefetin palavra ve iftiralarının amacı haline geleceğini unutmayalım. Seçim yaklaşıyor, Bay Kemal göreceksiniz büsbütün bir palavralar dünyasıyla milletin karşısına çıkacak. Bu palavraları tekrar duyacaksınız, göreceksiniz. Vizyonumuzla hayallerini zenginleştirmediğimiz her bir insanımızın muhalefetin daima karamsarlık pompalayan hezeyanlarının girdabına katılacağını aklınızdan çıkarmayın. Her geçen gün daha artan bir tempo ile milletimizle aramızdaki gönül köprülerini tahkim etmeliyiz, güçlendirmeliyiz, kapısına gittiğimiz, selam verdiğimiz elini tuttuğumuz insanlarda bize karşı küslük varsa barıştırmalıyız. Kırgınlık varsa onarmalıyız. Bezginlik varsa umut vermeliyiz. Endişe varsa itimat aşılamalıyız. Nefret varsa sevgiyle, tedavi etmeliyiz. Muhabbet varsa şükranla değiştirmeliyiz. Onu derin hale getirmek ortadaki muhabbeti daha da zenginleştirecektir. Kasvet varsa gidermenin yollarını aramalıyız. Ne yapıp edip her bir ferdi ile 85 milyonun tamamına ulaşmalı, kucaklaşmalı, takviyesini ve gönlünü kazanmalıyız. Bunu kendimizden çok evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız. Vilayet teşkilatlarımızın seçime kadarki asli görevi sahayı en küçük bir boşluğa meydan vermeden bu tarihi sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirmek” açıklamasında bulundu.

“Sistem palavralarına aldırmayın buradan bir şey çıkmaz”

6’lı masa tarafından hazırlanan güçlendirilmiş parlamenter sistem Anayasa Değişikliği önerisi ile ilgili konuşan Erdoğan,” Bunların güçlendirmiş parlamenter, demokrasi sistem palavralarına aldırmayın buradan bir şey çıkmaz, buradan bol bol masadan toplanıp dağılmak çıkar. İranlıların bir atasözü var. Oturdular konuştular, dağıldılar. Bunların durumu bu. Türkiye yeni idare sistemi ile birlikte işin ruhuna uygun biçimde siyasette iki ittifaklı bir görünüm kazanmıştır. Cumhur İttifakı, prensipleri ve tarafları pek net bir ortak maksat birlikteliği olarak milletimizin huzurundadır. Buna karşılık başka ittifak ise 6’lı masa olarak kamuoyuna çıkmakla birlikte henüz önünde arkasında kimlerin olduğu hangi amaçlarla kurulduğu bilinmeyen amorf bir yapıdır. Bu ittifaka en başından beri kendileriyle eser ve hizmet siyasetinde vizyonda, programda, projede yarışmak istediğimizi söyledik ama bunlar karşımızda Tek vaatleri Türkiye’yi eski günlerine döndürmek olan omurgasız arkayık bir proje ile çıktılar” dedi.

Geçmişte kurulan kısa süreli hükümetlerin ülke için kayıplara yol açtığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Biz, AK Parti Kurulana kadar Türkiye’de neler görmedik ki. 8 aylık hükümetler gördük. Bir yıllık hükümetler gördük, bunlar bu kadar kısa sürede kuruldular, dağıldılar. Benim milletim bunları biliyor. Bu koalisyonlardan bu ülkeye fayda gelmedi. Netice alamadık. Öyleyse unutmayın; mümin bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Biz bir daha sokulmak istemiyoruz. AK Parti iktidarlarıyla 20 yıldır istikrar var, güven var, güçlü devlet var. Biz bunu sağladık. Dikkat ederseniz bugüne kadar ne CHP’den ne de şürekasından ülkenin rastgele bir sıkıntısına derman, milletin rastgele bir yarasına merhem olacak hiçbir kelama, hiçbir teklife, adıma rastlanmadı. Dünyanın en gerçek, en hoş, en şahane işini de yapsak bizi takdir etmeyeceklerini alenen parlamentoda söylediler mi söylediler.” değerlendirmesini yaptı.

6’lı masanın açıkladığı Anayasa metnini incelediğini ifade eden Erdoğan,” Bunlar bu kadar maharetsiz. Alenen bunları söyleyenler becerebildikleri tek iş var Anayasa değişikliği metni açıklamak oldu. Eski Türkiye ipiyle indikleri kuyudan çıkarta çıkarta terör örgütünün güdümündeki partiyi kollayan, masanın etrafındakilere gülücük dağıtan ucube bir teklif çıkarttılar.. Biz gözden geçirdim. Masanın etrafındakiler, artı masanın altındakiler. Bunlara ne verirsek keyifli olurlar, şad olurlar buna çalışmışlar. Baştan aşağıya incelediğinizde bunu görürsünüz. Birisinin sıkıntısı kapanan belediyeleri Öbürünün kaygısı hazine yardımları azmış hasebiyle hazine yardımlarını en az 1′ e çekip herkes buradan nasibini alacakmış. Bunu yapmak suretiyle oy toplayacaklarını zannediyorlar. Benim milletim bunu yutmaz. Benim milletim bu ülkeye, bu millete ve bu devlete ne gelecek buna bakar” dedi.

Türkiye ekonomisinin güçlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Ekonomide Türkiye bir kalkınmanın içindeyse üçüncü çeyrekte de 3. 9’u yakalayarak G-20 ülkeleri ortasında birinci beşin içinde yer alıyorsa bu bir şeyi gösteriyor. Türkiye güçleniyor. Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmak mümkün değil. Bununla kalmıyoruz. Biz vatandaşımıza, halkımıza bilhassa mağdur olmayacak biçimde ekonomik takviyelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Lakin, burada tabi, önemli bir sorun yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fiyat İstikrar Komitesi kurularak yaşanan fiyat farklılıklarının önüne geçileceğini ve sıkı bir takip yapılacağını ifade eden Erdoğan,”Özellikle medya yatıyorlar kalkıyorlar, birtakım isimleri ekrana çıkarmak suretiyle oradan markette market yaptıkları iş bu. Bu marketlerle ilgili gerek zincir marketlerde, gerek öteki marketlerle alakalı işte fiyatlar birisinde şöyle, birisinde bu türlü. Söyledikleri bu. Bu hafta yaptığımız kabine toplantısında arkadaşlarımıza söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere Denetimlerimizi daha da sıklaştıracağız, daha da farklı hale getireceğiz. Bilhassa de fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını şiddetle arayacağız.Fiyat istikrar Komitesi’nin kurarak fiyat istikrar komitesiyle bunların takibini yapacağız. Muhalefetin açıkladıkları değişiklik teklifleri insanların gerçek sorunlarına çözüm getirmek yerine 6’lı masanın taraflarının siyasi çıkarlarını muhafaza ve halka doruktan bakan seçkinci zihniyeti yansıtan bir içeriğe sahiptir. Orada artık sıfır virgüllü olanlar var. Bir olanlar var. Onlara da diyorlar senin sıfır. Şu kadar fakat yapacağımız bu değişiklikle sana da bir kıyağımız olacak. Münasebetiyle burada el ele verip yola devam edeceğiz Yaptıkları iş bu. Cumhur İtifakı’nın bu türlü bir sorunu yok. Cumhur İttifakı millete hizmet yolunda daha neler yapabiliriz bunun uğraşı içinde” şeklinde konuştu.

” Biz ülkemizi darbe anayasa ayıbından kurtararak özgürlükçü sivil bir anayasaya kavuşturmak için epeydir uğraşıyoruz” diyen Erdoğan şunları kaydetti;

” Yaptığımız tekliflerin önü ya meclis safhasında çıkmaza sokularak ya da görmezden gelinerek kapatıldı. Bunların gittikleri yer her vakit Anayasa MahkemesiYeni düzenlemede Cumhurbaşkanı rastgele bir iade vesaire yapamayacak. Cumhurbaşkanı niçin var. Bunların hazırladıkları tezgah bu türlü. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde bu türlü bir anlayış var mı? yok . Çok partili demokraside biz bunları yaşadık. Bir şey daha gerekiyor. Birilerine başbakanlık vermeleri lazım. Başbakanlık verme noktasında başkanlık sisteminde bu yok. Birileri de başbakanlık bekliyor. Öyleyse çok partili parlamenter sistemde başbakan bir yere koyabiliriz. Anlayış bu. Güzel olsun. Bizim bu türlü bir kaygımız yok. Çok tartışmanın akabinde ortaya konan teklif metni CHP ve masa arkadaşlarının ülkenin ve milletin geleceğine dair hiçbir hayallerinin, vizyonlarını, hazırlıklarının olmadığını teyit etmiştir.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan,” Ayın 3’ünc açıklama yapacakmış .Bay Kemal, biz de Şanlıurfa’dayız. Biz de oradan açıklamamızı yapacağız. Sen açıklamanı yaparken fırsat bulursan bizi de takip et. Bak bakalım Şanlıurfa’dan ses nasıl geliyor. Sendeki sese benziyor mu benzemiyor mu? Kendi içinde sayısız çelişki barındıran tek bir vizyon ışıltısı bile taşımayan bu metni tartışmak abesle iştigaldir. Vizyon Şanlıurfa’da. Biz Kılıçdaroğlu’nun iddialı sözlerine bakarak nihayet vizyonlarımızı Konya’da Gaziantep’te Artvin’de gösterdik. TOGG’da gösterdik. T’a gelmek istediğini söylemiş idare şurası liderine Sanayi ve Teknoloji Bakanımı da yanına alacaksın. Sonuç prestiji : Önümüzdeki tek somut gerçek bizim “Türkiye Yüzyılı” onların da “Eski Türkiye” dediğidir. Ortadaki tek hakikat bizim ülkemizi bölgesel ve global liderliğe taşımayı onların ise yönetilemeyen bir Türkiye’yi taahhüt ettiğidir. Milletinde vilayet ittifak ortaklarının muhtaçlıkları için anayasa hazırlayan bir başın idareye gelirse ülkeyi nasıl bir felakete sürükleyeceğini düşünmek bile istemiyoruz. Aslına bakılırsa bunların kederi ülkeyi yönetmek değil devletin imkanlarını kendi ortalarında paylaştıracak paravan bir şirket kurmaktır, düşündükleri bu. Size biz paravan şirket kurdurmayız” dedi.

Erdoğan AK Parti Teşkilatına sahada etkin bir şekilde çalışmaları talimatını da verdi. Erdoğan,”İlkeler yerine çıkarların buluştuğu böylesine arzı bir yapı ile Türkiye Güney sonlarını taciz eden terör örgütleriyle nasıl gayret verebilir. Akdeniz’deki diplomatik ve ekonomik menfaatlerini nasıl koruyabilir. Rusya Ukrayna Savaşı’ndaki manisi rolünü nasıl yürütebilir. Avrupa ve ABD ile ile alakalarını nasıl eşit seviyede sürdürebilir. Bunların başıyla diplomasi olur mu? Olmaz. Ege’deki deniz ve hava alanlarıyla ilgili haklarını nasıl savunabilir. Egemenlik haklarına yönelik akınlarla nasıl başa çıkabilir. Ekonomik tetikçilerin tuzaklarını nasıl bozabilir. Geleceğine ait umutlarını bunlar nasıl hayata geçirebilir. Özetle bu kifayetsiz muhterislerle ülke nasıl yönetebilir. Milletimiz elbette bu tabloyu görüyor, pahalandırıyor. Bize düşen karşımızdaki ittifakın “millet” sözünün altına gizlemeye çalıştığı gerçek yüzünün ortaya çıkması için çalışmaktır.Açın bakın anayasa tekliflerine bunlarla ilgili en küçük bir şey var mı? Bu türlü bir kederleri, niyetleri, çabaları de yok. Milletimiz bu ülkeyi Cumhur İttifakı seçimlerde başarısız olsun, AK Parti iktidardan gitsin Erdoğan kaybetsin de sonra ne olursa olsun diyen bir zihniyete asla teslime etmez. Kendisinin ve evlatlarının geleceğini düşünen hiçbir vatandaşımız bunlara prestij etmez, yalnızca gülüp geçer. Aslına bakılırsa yalnızca iktidarın hayalini kurarak kıyısından köşesinden yakaladıkları yetkileri, hoyratça kullanarak sergiledikleri kibir, nobranlık, küstahlık bile CHP ve şürekasının maskesini düşürmeye kafidir. Seçim gününe kadar göstereceğimiz çabayla bu maskeyi büsbütün indirmiş, kirli hırsları, riyakarlıkları, sinsi hesapları daima birlikte ortaya dökmüş olacağız. AK Parti milletin kurduğu, milletimizin iktidara getirdiği, verdiği her gayrette yanında yer aldığı bir partidir. Bizler milletimizin asil sahibi olduğu bu partinin yalnızca emanetçileriz. Sandıklara, âlâ sahip çıkacağız. Bu işin bugüne kadar en başaralı partisi AK Parti’dir bundan sonra da bu başarıyı devam ettirmeliyiz. Milletten umudunu kesenlerin sandık üzerinden oynamaya kalkacakları oyunlara karşı dikkatli olacağız. Sandık kurulu üyelerimizle mahalle temsilcilerimizle teker teker bir araya gelerek en küçük eksikliğe, aksaklığa meydan vermeyeceğiz. Türkiye2nin ve milletimizin düşmanları da boş durmuyor, onlar da kendi mecralarında 2023’e hazırlanıyor. Son devirde partimize yönelik kumpasların ülkemize yönelik hücumların, hudutlarımıza yönelik tacizlerin artmasının gerisindekilerden biri 2023 ‘ü şekillendirme planlarıdır. Biz, Evvel Rabbimizin yardımına güveniyoruz. Biz milletimizin dayanağına, mazlumların duasına güveniyoruz ” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort