Haber

Ali Öztunç: “Maraş’ta Deprem Susuzluk Gideriyor.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde; 6 Şubat depreminin üzerinden 176 gün geçtiğini belirterek, ” Deprem Maraş’a vurdu, susuzluğu giderdi… Maraş’ta büyük bir su sıkıntısı var. Köylerde, mahallelerde, şehirlerde şebeke suyu yok. Günlerdir depremzedeler banyo yapamıyor… Oyların yüzde 70’ini aldın Ey Tayyip Erdoğan. Belediye başkanını, milletvekillerini hiç aramıyor musunuz? Sana 5 vekil verdi Kahramanmaraş, Ey Tayyip Erdoğan.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında; Kahramanmaraş deprem bölgesinde yaşanan su sorununa dikkat çekti, Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kesimini gündeme getirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Öztunç şu değerlendirmelerde bulundu:

“176 GÜN GEÇTİ: 6 Şubat depreminin ardından 176 gün geçti. Yine de enkaz kaldırılamadı, kaldırılamadı. Vatandaşın barınma sorunu çözülmedi, çözülmedi. Vatandaşlar özellikle köylerde hala konteyner yükü yaşıyor ve konteyner istiyorlar. Hükümet, AK Parti, AK Parti milletvekilleri; hiçbir şey duymuyorlar, hiçbir şey umurlarında değil.

BAKANLAR BOŞ GİDER AMA BAGAJ DOLU GELİR: Hemen her gün bir bakan Maraş’a gider. Turistik bir gezi gibi, seyahat ediyor. Deprem bölgesini ziyaret… Bakanlar eli boş gidiyor, bagajı dolu geliyor; dondurmalar, tarhanalar, yöresel ürünler hediyelik paketlenir. Vatandaşa bir şey vermiyorlar.

DEPREM MARAŞ’I VURDU, ÜÇÜNCÜ NEFES ALDI:

NEDEN UMURUNDA?: Hükümet ne yapıyor? Umurunda değil. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Çalışıyoruz’ diyor, ‘Depremin etkisiyle altyapıda sorun yaşandı.’ Daha önce de oradaydı, depremi de hatasız vurdu. Teşekkürler, 176 gün geçti. Aylardır su sorununu çözemediniz. Ne kadar beceriksizsin. Maraş’ta aylardır su sorunu yaşanıyor. Neden umursamıyorsun?

PARANIZ YOKSA YEMİŞ MİYDİNİZ: Görevden ayrılan bir AK Parti milletvekili dün Maraş’ta bir televizyonda ‘Vatandaşlarımız bir buçuk yıl iktidarda kalsın’ dedi. Oldu. Bir buçuk yıl daha su olmayacak diyor AK Parti milletvekili. Bu mu sizin yönetim anlayışınız? Maraş Türkiye’nin üçüncü büyük havzası arkadaşlar. Maraş’ta her zamanki gibi su bolluğu vardı. Suyu tuttular ve Gaziantep’e verdiler. Gaziantep’te su bol. Kaynağı Kahramanmaraş’ta, suyu yok. Bu büyük bir haksızlıktır. Yetkililere sesleniyoruz: Sanki ‘bir buçuk yıl sonra yapacağız’ hayır. Toplanan deprem paraları nerede? Depremden sonra televizyonda milyarlarca dolar topladınız. Bu millet size depremzedelere yardım için para gönderdi. O madeni paralar nerede? O parayla Kahramanmaraş’ın su sorunu çözülebilir. Neden çözmüyorsun? Parayı yedin mi yemedin mi?

NE KAZANACAĞIM, NEDEN KAYBEDECEĞİM?: Çiftçi bozuldu. Her şey çok değerli. Çiftçi sarsıldı. Bir su krizi onu vurdu. Artışlar da oldu. 20 gün önce üreli gübre torbası 400 TL – 450 TL arasındaydı. Bugün 750 lira. Mazot 19 liraydı, bugün 37 lira. Başkan ‘Boş arsa bırakmayın’ diyor. Ama bu çiftçi nasıl ekecek ve biçecek? Ne kazanacaksınız, neden olmasın? Güçlendin, moralin yerinde.

MEPİNİZE, BELEDİYE ŞİDDESİNE HİÇ DİYE Mİ DİYORSUNUZ?:

HUKUK OLUŞMADI… ESKİ BİR YAŞLIYA GETİRDİLER: Akbelen Ormanları ile ilgili olarak… Çevre ve Doğal Haklardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı idim. İlgili firma 27. Dönem sonunda Meclis kapanmadan gelerek Meclis’te lobicilik yaptı. Şirketin CEO’su bile geldi. Dilekleri ise şöyleydi: Özellikle zeytinliklerin kesilmesi konusunda yasal zorunluluk vardı, bu yasanın çıkması gerekiyordu. Torba yasa görüşmeleri sırasında ilgili şirketin yöneticileri torbaya Akbelen Ormanlarının da dahil edilmesi gerektiğini, kömür madenciliğinin devam etmesi gerektiğini söylediler. Sahne arkası yaptılar. Bize, diğer partilere, iktidara. İktidarı almak istedi, hayır dedik. Ondan sonra yasa çıkmadı ve şirketin alanı genişletme isteği durdu. Ne zamana kadar, seçimlere kadar. Bir oldu bittiye getirdiler. Bir gece aniden ormana girdiler.

KÜÇÜK HİKAYESİYLE AĞAÇLARI ÖLDÜRDÜLER: Ayrıca orman kesme ruhsatı da dolmuştur. Orman Genel Müdürlüğü bu iddianın ağzını açmıyor. Herhangi bir yanıt vermiyor. Ağaç kesme süresi dolmuştur. Ama şirket kesiyor. Bilirkişi raporu var, üç kilometre ötede zeytinlik var, olmaz, olmaz diyor. Bakanlık burada Muğla’daki il müdürlüğü aracılığıyla saçma sapan bir rapor hazırlattı, olur dedi. Kanunu bilmiyorlar, kitabı bilmiyorlar, yeşil adamı tanımıyorlar. Bu yasadışı. Akbelen’de ağaç kesmek yasak. Bir yasaya ihtiyaç vardı, o yasa çıkmadan önce bir oldubitti getirdiler. Güç ganimetleriyle ağaçları kestiler.”

“ŞİDDETİN İNGİLİZCESİ OLABİLİR”

Öztunç, eski Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a İyilik ve Rahmet Elçisi unvanının verilmesiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Fıkra gibi. Ben Kahramanmaraş’ta çadır için inlerken bu beyefendi çadır satmıyor muydu? Çadır tüccarıydı. Terbiye ve merhamet elçisi olmazdı. Olsa olsa zulüm elçisi olurdu. vicdansızlık elçisi, yolsuzluğun hükümdarı Çadır satan adam bu adama unvan mı veriliyor Cumhurbaşkanı azledilmiyor mu şimdi Kızılay çıkıyor doğruluk ve merhamet elçisi unvanını veriyor. beyefendi biraz daha fazla para kazanabilir, böyle bir unvan verilemez, gaddarlık, gaddarlık, vicdansızlık ünvanı verilir.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu